Mikor és miért fontos a probiotikum használata?

Az, hogy a bélflóránk milyen állapotban van, hogy egyensúlyban van-e, vagy ez az egyensúly valamilyen oknál fogva felborult nagymértékben befolyásolja a közérzetünket, egészségünket. Az ezzel kapcsolatos problémák elkerülése érdekében fontos lehet a probiotikum használata.
A bélflóra – vagy másnéven a mikrobiom – a bélrendszerben élő mikroorganizmusok összessége, melyek főként baktériumokat jelentenek, de azok mellett vírusok, gombák és egyéb mikrobák is jelen lehetnek.
Ezek a mikroszkopikus lények nagymértékben befolyásolják azt, hogy mennyire hatékony az emésztésünk, hogy hogyan működik az immunrendszerünk, hogy a szervezetünk képes-e helyreállítani a gyulladásos folyamatokat. Ezenkívül az anyagcserénkre, testsúlyunkra, illetve a hangulatunkra, közérzetünkre is hatással lehetnek.
Mai írásunkban ezt a témát fogjuk egy kicsit jobban is kibontani, és elmondjuk, hogy mikor és miért annyira fontos a probiotikum használata.
A probiotikum használata elengedhetetlen antibiotikum-kúra mellett
A probiotikumok alatt azokat a baktériumokat értjük, melyek jótékony hatással vannak a szervezetünkre, melyek szükségesek ahhoz, hogy a bélflóránk egyensúlya kialakuljon, fennmaradjon, a testünk pedig egészségesen tudjon működni.
Amikor valamilyen problémával ellátogatunk a háziorvosunkhoz, gyakran antibiotikumot ír fel nekünk. Erről a készítményről azonban fontos tudnunk, hogy nemcsak a “rossz”, hanem a “jó” baktériumokat is elpusztítják a bélrendszerünkben.
Ez pedig a bélflóránk egyensúlyának felborulását eredményezheti, aminek számos kellemetlen következménye lehet. Többek között például különböző emésztési zavarok alakulhatnak ki, hasmenést vagy puffadást okozhat, de akár az immunrendszerünk gyengülését is maga után vonhatja.
Ennek elkerülése érdekében mindenképpen javasolt a probiotikum használata az antibiotikum-kúra ideje alatt. Az első napjától fogva érdemes szedni kb. 2-3 óra eltolással, illetve a kúra után javasolt még folytatni legalább 1-2 hétig.
Megelőzés céljából is érdemes szedni
Az egészséges, megfelelő összetételű bélflóra elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működjön. Sajnos azonban sok olyan tényező van, ami negatív hatással lehet rá.
Nemcsak az antibiotikum-kúra jelenthet problémát, hanem például az egészségtelen táplálkozás is. A túl sok cukor, finomliszt, a tartósítószerek, adalékanyagok, a rostszegény étrend, illetve a túlzott alkoholfogyasztás is károsíthatja a bél mikroflóráját. A tartós stressz szintén negatívan hat rá, akárcsak a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás és a kevés mozgás.
Éppen ezért preventív jelleggel is érdemes probiotikumot szedni, így ugyanis megakadályozhatóak az életmódbeli negatív hatások. Itt persze fontos megemlíteni, hogy nem csodaszerről van szó, fontos az is, hogy törekedjünk az életmódváltásra, hogy helyesen táplálkozzunk, mozogjunk, kezeljük a stresszt és eleget aludjunk.
Gyakori gyomor- és bélpanaszok esetén is segíthet
Sajnos sokan vannak, akik az életmódjuktól függetlenül hajlamosak a gyakori gyomor- és bélpanaszokra. Ezek közé tartozik például a puffadás, székrekedés, hasmenés, a gyomorgörcs vagy a reflux. Ezek a tünetek sok esetben összefüggnek a bélflóra összetételével, egyensúlyával. A probiotikum szedése jelentős mértékben segíthet csökkenteni a panaszokat.
Látható tehát, hogy a probiotikumok szedése sok esetben hasznos lehet. Legyen szó antibiotikum-kúráról, visszatérő gyomorpanaszokról vagy csak a bélflóraegyensúly felborulásának megelőzéséről, ezek az étrend-kiegészítők nagy segítséget jelenthetnek az egészségünk megőrzéséhez.