Kérdése van? Kérem hívjon! +36 70 7738100

Blog

Miért fontos a probiotikumok szedése?

2025.04.21 15:30
Miért fontos a probiotikumok szedése?

A bélflóra egyensúlya nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a bélrendszerünk megfelelően működjön és elkerüljük az olyan panaszokat, mint például a puffadás vagy a felfúvódás. Ehhez azonban sok esetben szükséges a probiotikumok szedése.

A bélflóra lényegében nem más, mint a bélrendszerben lévő mikroorganizmusok összessége, főként baktériumokat, vírusokat, illetve gombákat foglal magában. Ha azonban valamilyen változás történik, például a jótékony és a káros baktériumok aránya eltolódik vagy bizonyos baktériumtörzsek eltűnnek, akkor a bélflóra egyensúlya felborul.

Ilyenkor jó megoldás lehet a probiotikum szedése, ami segíthet pótolni a jótékony baktériumokat. Ugyanakkor megelőző jelleggel is lehet szedni, különösen, ha kevés rostban gazdag ételeket fogyasztunk, ha antibiotikumot szedünk vagy ha hajlamosak vagyunk az emésztési problémákra.

Mai írásunkban a probiotikumokról lesz szó bővebben, és többek között azt is elmondjuk, hogy milyen készítményt érdemes választani.

Mik azok a probiotikumok?

 

Probiotikumok alatt lényegében olyan jótékony mikroorganizmusokat értünk, amelyek az emberi szervezetben, azon belül is a bélrendszerben természetes módon jelen vannak.

Magát a kifejezést gyakran használjuk azokra a készítményekre, amelyek tartalmazzák ezeket a mikroorganizmusokat, ezek fogyasztásával kívülről is bevihetjük őket, ha erre szükség van.

Ugyanakkor elérhetők olyan élelmiszerek is, amelyek tartalmazzák őket, ilyenek például a természetes erjesztéssel készülő termékek – joghurtok, kefírek vagy a kimchi (fermentált zöldség), illetve a kombucha (fermentált tea).

Továbbá léteznek gyógyszerként alkalmazott probiotikumok is, amit gyógyszertárakban lehet megvásárolni.

 

Miért lehet szükséges a probiotikumok szedése?

 

Fontos tudnunk, hogy az antibiotikumok nemcsak a káros baktériumokat pusztítják el a szervezetben, hanem a jótékony hatásúakat is, aminek hatására felborulhat azok egyensúlya. Éppen ezért, ha a háziorvosunk antibiotikum kúrát javasol, akkor mindenképp érdemes mellé probiotikumot is szedni.

A bélflóra működése nagymértékben hatással van az immunrendszerünkre, így ha le vagyunk gyengülve és gyakran vagyunk betegek – például sokszor felüti a fejét a megfázás vagy valamilyen fertőzés –, akkor is érdemes lehet ilyen készítményt fogyasztani.

Továbbá érdemes azt is megemlíteni, hogy a stresszes életmód hatására is megváltozhat a bélflóra összetétele, ami emésztési és egyéb egészségügyi problémákat is okozhat.

 

Milyen készítményt érdemes választani?

 

Ha valamilyen probiotikum szedése mellett döntünk, akkor mindenképpen olyan terméket érdemes választani, ami prebiotikumokat is tartalmaz. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ezek a komponensek a jótékony baktériumok tápanyagául szolgálnak, így növelik a túlélési esélyeiket, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy megfelelően működjenek, illetve szaporodjanak.

Az általam kifejlesztett PreProsym készítmény tökéletes választás lehet, ugyanis mindkettőt – a probiotikumokat és a prebiotikumokat – is tartalmazza. Ezeket a készítményeket szimbiotikumoknak nevezzük.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel tisztában kell lennünk a probiotikumokkal kapcsolatban. Látható, hogy a rendszeres fogyasztása – főként élelmiszerek, illetve természetes étrend-kiegészítők formájában – sok esetben elengedhetetlen, ha meg szeretnénk őrizni vagy helyre szeretnénk állítani a bélflóránk egyensúlyát.