Ezt kell tudni az antibiotikum és probiotikum szedése kapcsán

Egyre tudatosabbak az emberek azzal kapcsolatban, hogy egy esetleges antibiotikum kúra esetében valóban szükség van arra is, hogy a bélflóra normális működése megkapja a megfelelő támogatást. Ennek fényében ma már az antibiotikum és probiotikum szedése elválaszthatatlanná vált.
Az egészséges életmód hívei számára pedig ezenfelül a minőségi étrend-kiegészítők is tartogathat hatékony alternatívákat. Maradva a témánál nagyon fontos tudni, hogy mit tehet a szervezetünkkel az antibiotikum azon túlmenően, hogy a kórokozók elleni harcban hatékony társnak számít.
Tartson velünk, mert ebben a cikkben részletesebben is foglalkozunk a pre-, és probiotikumokkal, amik az egyes szervezetet érintő kihívásokban rettenetesen sokat tehetnek értünk. Mindenekelőtt azonban tegyük tisztába, hogy miért olyan fontos az erős gyógyszerkészítményekkel egyidőben, vagy azt követően probiotikumot is szedni.
Az antibiotikum és probiotikum szedése kéz a kézben jár
Természetesen jelen esetben nem arról van szó, hogy a vírusfertőzések elleni küzdelemben az antibiotikumhoz kell nyúlni, mert azt ma már mindenki tudja, hogy ezek a készítmények a bakteriális eredetű problémák esetén bizonyulnak csak hatékonynak. Ennek fényében tételezzük fel, hogy a baktériumok esetében antibiotikumot ír fel a háziorvos.
Sok esetben eleve hozzáteszi az orvos, hogy vásárolni kell a patikában probiotikumot is, ami megfelelő támogatást adhat a bélflóra számára. Ennek pedig nagyon egyszerű oka van. A felírt gyógyszer hatására a bélflórában az érzékeny egyensúly felborulhat, ami emésztési problémákhoz, a gyulladásos folyamatok fokozódásához vagy az immunrendszer gyengüléséhez vezethet.
Annak érdekében, hogy ezt a “károsodást” helyre tudjuk állítani, a kezelés során elpusztult jótékony baktériumokat pótolni kell. Ebben pedig hatalmas szerepe van a probiotikumoknak, amihez tartoznak még prebiotikumok is, amiről még beszélni fogunk.
A jó baktériumok neve: probiotikum
Nem árulunk el nagy titkot azzal, ha azt mondjuk, hogy az immunrendszerünk nagy része a beleinkben gyökerezik. Ez már az orvostudomány által alátámasztott tény, éppen ezért nagyon figyelnünk kell arra, hogy itt minden rendben legyen.
Az antibiotikumok, ahogy már említettük, a bélflórában nagy pusztítást tudnak okozni, mert a kórokozók mellett a jótékony baktériumokat is elpusztítják, amikre viszont szüksége van a szervezetünknek. Itt van óriási jelentősége a probiotikum készítmény szedésének.
Persze vannak olyan ételek, amikben ezek a törzsek megtalálhatóak, mint például a joghurtok és a kefír, de sokkal hatékonyabb támogatás lehet ilyenkor az étrend-kiegészítő, ami sok esetben nem egyetlen probiotikum törzset tartalmaz. Ezek közül a legismertebb a Lactobacillus és Bifidobacterium.
Hogyan támogathatjuk a probiotikumok szaporodását és aktivitását?
Érdekes megközelítés, hogy ezeknek a jótékony baktériumoknak is szükségük van a megfelelő táplálékra, amit viszont úgy nevezünk, hogy prebiotikum. Tekintve, hogy nem tudja a szervezetünk lebontani ezeket, érintetlenül eljuthatnak a vastagbélbe, ahol aztán komoly támogatást jelentenek a jótékony baktériumoknak.
A tökéletes táplálékforrás szerepét betöltve eredményesen támogathatjuk a probiotikumok szaporodását és aktivitását, ami jótékony hatással lehet a bélflóra egyensúlyának megtartására. Ezek szintén bevihetők egyes ételek fogyasztásával, mint a cikória, a hagyma és a fokhagyma.
Érdemes körülnézni a weboldalunkon, ahol a szervezet normális működését számos termékkel támogathatjuk, hogy minél jobban érezzük magunkat a bőrünkben.