Kérdése van? Kérem hívjon! +36 70 7738100

Blog

A munkahelyi stressz kialakulása, tünetei

2025.02.23 17:00
A munkahelyi stressz kialakulása, tünetei

A munkahelyi stressz az egyik legnagyobb kihívás, amivel életünk során előbb vagy utóbb szembekerülünk. Már önmagában a munkahelyi környezethez való alkalmazkodás is kiválthatja, de a feletteseink elvárásai, a szoros határidők betartása, a túlórázás és a nehezebb feladatokban való helytállás is nagymértékben hozzájárul a kialakulásához. 

 

Mindenekelőtt nagyon fontos, hogy felismerjük és be tudjuk azonosítani az árulkodó jeleket. Egy olyan jelenségről van szó, aminek viszonylag jól körülhatárolható tünetei vannak, így nehezen lehet őket figyelmen kívül hagyni. A felismerést követően pedig minél hamarabb meg kell találnunk azokat a megoldásokat, melyek segíthetnek a hatékony kezelésben.

 

Például elkezdhetünk ellenőrzött forrásból származó étrend-kiegészítőket szedni annak érdekében, hogy növeljük az ellenálló képességünket vagy hogy megoldjuk a konkrét következményeket, mondjuk az alvásproblémákat.

Minek hatására alakulhat ki a munkahelyi stressz?

 

Mindenekelőtt arról kell beszélnünk, hogy ennek a jelenségnek több fokozata létezik. Előfordulhat például, hogy alkalomadtán kapunk egy olyan feladatot, ami kívül esik a komfortzónánkon, emiatt pedig stresszesnek éljük meg, de alapvetően inkább kihívásnak tekintjük. Vagy például néha túlóráznunk kell, és a sok teendő, illetve a rövid határidő miatt ezt stresszesnek érezzük.

 

Létezik azonban egy “durvább” változata is, amikor a munkahelyi stressz nemcsak alkalomadtán jelentkezik, hanem tulajdonképpen folyamatosan az életünk részévé válik. Ez általában akkor történik, amikor szinte minden nap történik valami, ami frusztrációt okoz bennünk, például a főnökünk mindig leszid, siettet, magas – sőt, szinte teljesíthetetlen – elvárásokat támaszt felénk.

 

Nemcsak a munka mennyisége, illetve az elvárások mértéke miatt alakulhat ki, hanem a munkahelyi környezet – például a munkatársakkal való konfliktusok – miatt is. 

 

Hogyan ismerhetjük fel a tüneteket?

 

A komolyabb, tartósabb stressz hatására feszültté, ingerültté és motiválatlanná válunk, elmegy a kedvünk attól, hogy dolgozzunk, és sokszor már a gondolattól is görcsbe rándul a gyomrunk, hogy a munkahelyünkön kell lennünk.

 

A magánéletünkben, otthon is türelmetlenebbé válunk, és akár alvászavaraink is kialakulhatnak, például nehezen alszunk el este vagy álmatlanul forgolódunk éjszaka. Erre mihamarabb érdemes megoldást találni, hiszen az alvás létfontosságú szükséglet, például elkezdhetjük fogyasztani a Dormisium alvásminőséget javító emulziót.

 

Kialakulhatnak továbbá emésztési problémáink is, gyakran azon kaphatjuk magunkat, hogy szorongunk, amit sok esetben kísér fejfájás is.

 

Milyen lehetőségek vannak a kezelésére?

 

Érdemes kipróbálni a relaxációs technikákat, illetve gyakorolni a tudatos jelenlétet, elengedést, de sokat segíthet az is, ha odafigyelünk magunkra és elkezdünk sportolni – ennek hatására könnyebben tudjuk levezetni a feszültséget.

 

A minőségi étrend-kiegészítőkkel növelhetjük az ellenálló képességünket, támogathatjuk az egészségünket. Ugyanakkor az is jó megoldás lehet, hogy felvesszük a kapcsolatot egy terapeutával, ha pedig semmi sem oldja meg a problémát, akkor érdemes megfontolni az életmódváltást egészségünk érdekében.

 

Látható tehát, hogy a munkahelyi stressz egy meglehetősen komoly probléma, amit nem szabad félvállról vennünk. Mégpedig azért, mert nagymértékben rányomja a bélyegét a mindennapjainkra, a hangulatunkra, az életkedvünkre és hatással lehet az életünk más területére is, például a magánéletünkre.