Már az egyetemi tanulmányok alatt, a nyári kötelező gyakorlatokon volt szerencsém megtapasztalni a kórházi és az ún. galenusi azaz félüzemi gyógyszer-gyártás gyakorlatát. Ezeken a helyeken (Egyetemi gyógyszertár, Országos Baleseti Intézet, Nyírő Gyula Kórház, Honvéd Kórház) gyakorlatilag kisszériás gyógyszer és infúzió gyártás volt, s hallgatóként igen intenzíven kivettem a részem a termelésből.
A galenusi üzemekben a gyógyszergyári méretekhez képest kis tételben készülnek a gyógyszerek, legyenek azok infúziók, fertőtlenítő szerek, tabletták, kapszulák, kenőcsök, krémek. Saját laboratóriumomban rendszeresen gyártunk különböző étrend-kiegészítő és kozmetikai készítményeket immár tíz éve, ezt megelőzően pedig saját gyógyszertáramban készítettem patikai léptékben számtalan magisztrális készítményt. Tapasztalatból hál’Istennek bőven jutott!
Étrend-kiegészítő és gyógynövény tartalmú készítményeket ma szinte mindenki gyárthat, mindenféle előképzettség nélkül! Nagyon fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem veszélytelen. Mint a fentiekben szó volt róla az étrend-kiegészítőknek lehetnek fiziológiás, azaz élettani vagy akár farmakológiás (gyógyszertani) hatásuk is!
A biztonságos és megbízható étrend-kiegészítők készítéséhez szakértelem és felelősség szükséges. Elengedhetetlen az alapanyagok, segédanyagok, hatóanyagok fizikai, kémiai, élettani, farmakológiai hatásának ismerete mellett, az emberi szervezet anatómiai, élettani, biokémia, patológiai folyamatainak ismerete is. Végül, de nem utolsó sorban ismerni kell a gyógyszerek kölcsönhatásait az étrend-kiegészítőkben használt molekulákkal.
Nem árt tudni az étrend-kiegészítőkben használt molekulák stabilitási tulajdonságait, valamint kölcsönhatásaikat más bioaktív molekulákkal, akár molekula-molekula közötti kölcsönhatásról, akár enzim vagy receptor kötési versengésről van szó.
A gyógyszerészi szakértelem, felelősségvállalás mindezt szem előtt tartja, ezért gyógyszerészek által fejlesztett és gyártott étrend-kiegészítő készítmények is a gyógyszerészi szakma szabályai és etikai normái szerint készülnek a Hippokratészi eskü szellemében, ezért megbízhatóak és biztonságosak.
Gyógyszerészként nem gyártok repülő-benzint, nem tervezek épületeket, nem foglalkozom plazma-fizikával, vakbelet sem operálok, nem készítek fékeket autókhoz. De figyelembe veszem az alapanyagok minőségét, a beszállítóim megbízhatóságát, nagy figyelmet fordítok a dokumentációra és a teljeskörű nyomon követesre, minőségbiztosításra.
A Byorigin Pharma a cGMP irányelveit szem előtt tartva végzi tevékenységét! 1997 óta vagyok az OGYÉI által elfogadott RP és QP azaz Felelős és Meghatalmazott személy.